Alman sözləri yadda saxlayacaq

ALMANCAX FORUMLARINA XOŞ OLSUN. ALMANİYA VƏ ALMAN DİLİ HAQQINDA AXTARDIĞINIZ BÜTÜN MƏLUMATLARI FORUMLARIMIZDA TAPA BİLƏRSİNİZ.
    rtst86
    İştirakçı

Dostlar, hər kəsin sözləri əzbərləmə üsulu fərqlidir, ona görə fikirləşdim ki, özümü deyim, bəlkə bir dosta faydalı olar. Bunu adlar üçün etmirəm, adları əzbərləmək asandır.Gün ərzində rastlaşdığınız şeylərə heyrətlənəndə və hər zaman ona baxanda artıq məqaləsiz söz ehtiyatı formalaşır.

Bir dostumun məsləhəti ilə başladım, dedi ki, sözlər satılır, ona görə də əvvəlcə dedim ki, işimə yarayan şeyləri yazacam. İlk növbədə feli yazıram, bunun üçün kiçik kağızlar hazırladım. 3-cü şəxsin təkində fel, arxada isə üçüncü şəxsdə olan feli yazıram. Hələ 3-ci versiyanı istifadə etmək şansım olmayıb, hələlik Almaniyada hazırladığımı söyləmək kifayətdir. Mən onların altında mənanı yazıram və bir şeyi unutmamalıyıq, nə olursa olsun, mənasını yazdıqdan sonra bu sözə bir cümlə yazsanız, unutmaq asan deyil. İlk hazırlayanda cümlələri yazmamışdım və yaddaşdan asanlıqla silinir. Onu da qeyd edim ki, mən ilk dəfə nizamsız fellərlə başlamışam. Gün keçdikcə ətrafda deyilən sözlər əzbərlədiyiniz sözlər olduğu üçün daha da həvəslənəcəksiniz.

Türkiyədə olarkən 1 il özəl dərs aldım.Allah müəllimimə rəhmət eləsin,çox yaxşı idi.Çox yaxşı idi ki,hər il Almaniyada 3 ay keçirdi və dəyişən dilə uyğunlaşmağın necə olduğunu izah etdi. Amma Almaniyaya gələndə yenidən a1-a2-dən başladım. Çünki buradakı müəllimlərin Türkiyədəkindən fərqli ifadə tərzi var. Mən bunu həm əyləncəli, həm də məntiqli hesab edirəm. Halbuki 4 yaşından sonra heç bir dili ana dili kimi öyrənmək olmaz. Bunu bir həkim namizədi kimi deyirəm :) Dostum 7 ildir burada oxuyur, hətta mühəndis kimi konfranslar, seminarlar verir. DAF-dan demək olar ki, xətasız keçdi, amma özü də həmişə deyir ki, mənim nöqsanlarım var :)) heç vaxt ana dili kimi olmayacaq... ah, biz də belə olsaq da, çatışmazlıqlarımız olsa da.

• Bu mövzuya cavab vermək üçün daxil olmalısınız.