Alman və xarici dilləri necə yaxşı öyrənmək olar?

> Forumlar > Aktiv öyrənmə və Alman sözcüyünü xatırlama metodları > Alman və xarici dilləri necə yaxşı öyrənmək olar?

ALMANCAX FORUMLARINA XOŞ OLSUN. ALMANİYA VƏ ALMAN DİLİ HAQQINDA AXTARDIĞINIZ BÜTÜN MƏLUMATLARI FORUMLARIMIZDA TAPA BİLƏRSİNİZ.
    esma 41
    İştirakçı

Xarici dil... onu ən yaxşı necə öyrənmək olar? ?

Siz danışdığınız dilin danışıldığı bir ölkəyə getmək istəyirik və bu dilin öyrənilməsinin ən asan və ən sürətli şəkildə olduğunu bilirsiniz. Amma yeni bir ölkəyə addım atmaq əvvəlcə qəribə görünə bilər. yeni bir mühitə, mədəniyyətə və dilə alışmaq üçün vaxt lazımdır. Fərqli bir vaxt zonasında olmağınızdan da təsirlənə bilərsiniz. Ancaq rahat olun və yeni mühitinizi qəbul etməyə çalışın.

1- Səhv etmək (!): Öyrəndiyiniz dildə bacardığınız qədər səhv edin... Hər zaman düzgün danışmaq məcburiyyətində deyilsiniz. Əgər insanlar sizin dediyinizi başa düşə bilirlərsə, heç olmasa əvvəlcə səhv etsəniz, fərqi yoxdur. Xarici ölkədə yaşamaq qrammatika testi deyil.

2- Başa düşmədiyiniz halda soruşun: Başqaları danışarkən hər sözü tutmaq lazım deyil. Əsas fikri başa düşmək adətən kifayətdir. Ancaq başa düşmədiyiniz məqamın vacib olduğunu düşünürsünüzsə, SORUŞUN! Bu mövzuda bəzi faydalı sözlər: İngilis dili üçün bağışlayın? Bağışlayın, nə dedin? Zəhmət olmasa daha yavaş danışa bilərsiniz? Bunu dediniz... Mən başa düşmədim... Bunu təkrarlaya bilərsinizmi? Nə idi o? Sizi eşitmədiyim üçün üzr istəyirəm. Bağışlayın, “……………” nə edir. demək? (Ancaq istifadə etməyin: İngilis dilində danışırsınız? Danışanda ağzınızı açın! Mənə fasilə verin!) Alman dili üçün (Entschuldigung, wie bitte? Entschuldigung, was haben Sie gesagt?, Würden Sie bitte langsamer sprechen? və ya Bitte, Siz sprechen Sie langsam!, Haben sie gesagt das…, Können Sie das wiederholen bitte kimi ifadələrdən istifadə edə bilərsiniz?Was war das?Entschuldigung, was bedeutet das?

3- Öyrəndiyiniz dili maraq sahələrinizə daxil edin: İnsanlar onlara maraqlı olan şeylər haqqında danışmağı sevirlər. Sizin maraqlarınız nələrdir? Bu mövzular haqqında bacardığınız qədər çox söz öyrənməyə çalışın. Ətrafınızdakı insanlardan nə ilə maraqlandıqlarını soruşun. Bu maraqlı üsuldur və həmişə yeni sözlər öyrənməyə kömək edir. Bu şəkildə başqalarını daha yaxşı anlamağa başladığınızı görəcəksiniz. Maraqlar bağçaya yağan məhsuldar yağış kimidir. Dil bacarıqlarınız haqqında danışmaq daha sürətli, daha güclü və daha yaxşı öyrənməyə kömək edəcək. Bəzi faydalı sözlər: İngilis dili üçün nə ilə maraqlanırsınız? Ən çox sevdiyim hobbim … Mən çox xoşlayıram…..ing… Uzun illərdir ki, mən…. Mənim xoşladığım şey….... hobbiniz nədir? Alman üçün…

4- Danış və Dinlə: Hər zaman danışacaq bir şey var. Ətrafınıza baxın. Bir şey sizə qəribə və ya fərqli görünürsə, dərhal söhbətə dalın. Bu həm də dostluğunuzu yaxşılaşdırmağa kömək edəcək. İnsanları dinləyin, ancaq sözlərin tələffüzünü və dilin ritmini tutmaq üçün qulaq asın. Bildiklərinizi mütləq istifadə edin. Bir çox dillərdə sözlər bir-birindən törəmədir. Bu halda, sözün mənasını mövzudakı mənasından çıxarmağa çalışın. Ölkənin yerli vətəndaşları ilə söhbət edərkən söhbəti davam etdirməyə çalışın. Başqasının nə dediyini başa düşmədiyiniz zaman panikaya düşməyin. Əsas fikri başa düşməyə və söhbətə davam etməyə çalışın. Əgər hələ də anlamaqda çətinlik çəkirsinizsə, ondan cümləni təkrarlamasını xahiş edin. Danışmağa davam etsəniz, söhbətin gedişində mövzu daha da başa düşüləcək. Bu, dilinizi təkmilləşdirmək və yeni sözlər öyrənmək üçün yaxşı bir yoldur, lakin diqqətli olun: Necə deyərlər, “hər eşitdiyinizə inanma, dediyinizin yarısına inan”...

5- Suala soruşun: Ətrafa dönmək üçün daha yaxşı bir yol yoxdur. Sual verərkən söhbət etməyə kömək edəcək və söhbətə kömək etməyə kömək edəcəkdir.

6- İstifadənizlə diqqətli olun: istifadə sözü insanlar adətən necə danışır. Bəzən istifadəsi də əyləncəyə çevrilə bilər. İnsanlar sözləri deməkdən daha fərqli danışmaq üçün qəribə görünə bilər. Sadə şəkildə, dil adətən və təbii olaraq istifadə olunur.

7- Notebook aparın: Həmişə yanınızda bir notebook və bir qələm saxlayın. Yeni bir söz eşitdiyiniz və ya oxuduksanız, dərhal yazınız. Sonra söhbətlərinizdə bu sözləri istifadə etməyə çalışın. Yeni deyimləri öyrənin. Bir çoxları deyim olan xarici dil öyrənmək ən xoşagəlməz aspektlərindən biri deyim öyrənməkdir. Defterinize bu ifadələri yazın. Əgər danışmağı öyrəndiklərinizi tətbiq etsəniz, xatırlayacaqsınız və daha tez danışacaqsınız.

8 - Bir şey oxuyun: Başqa bir dil öyrənmək üçün ən yaxşı üç yol: oxu, oxu və oxu. Oxumaqla yeni sözlər öyrənərkən, biz də bildiyimiz şeyləri də tətbiq edirik. Daha sonra bu sözləri eşitdiklərimizi anlamaq üçün istifadə etmək daha asandır. Avtobuslarda qəzetlər, jurnallar, əlamətlər, reklamlar, şerlər oxu və daha çox oxuyun.

9- Xatırlayın ki, hər kəs ikinci bir xarici dil öyrənsin, realist və səliqəli olsun, dil öyrənmə vaxt və səbr tələb edir.

10 - Yeni bir dil öyrənmək də yeni bir mədəniyyəti öyrənməkdir: mədəni qaydalara riayət etmək. Yeni bir dil öyrənərkən, mədəniyyət verəcək qaydalar və vərdişlərdən ehtiyatlı olun. Öyrənmək üçün danışmaq lazımdır. Sınıfta və ya sinif kənarında sual verməkdən çəkinməyin.

11- Məsuliyyət götürün: Öz dil öyrənmə prosesinizə cavabdehsiniz. Xarici dil öyrənərkən müəllim, kurs və kitab əlbəttə vacibdir, lakin “ən yaxşı müəllim özünsən” qaydasını da unutma. Yaxşı bir öyrənmə prosesi üçün hədəflərinizi müəyyənləşdirməli və məqsədlərinizə çatmağınıza kömək edəcək işləri görməlisiniz.

12- Öyrənmə stilinizi təşkil edin: Organize edilmiş təlim sizin işlədiyiniz işləri yadda saxlamağa kömək edəcəkdir. Glossary və yaxşı kurs materialları istifadə edin.

13 - Sinif yoldaşlarınızdan öyrənməyə çalışın: Yalnız eyni sinifdə olan digər tələbələr eyni səviyyədədirlər, çünki onlar haqqında heç bir şey öyrənə bilməyəcəksiniz.

14- Səhvlərinizdən dərs almağa çalışın: Səhv etməkdən qorxmayın, hər kəs səhv edə bilər. Əgər sual versəniz, xarici dil öyrənməkdə səhvlərinizi üstünlüyə çevirə bilərsiniz. İstifadə etdiyiniz cümləni deməyin başqa yolu varmı?

15- Öyrəndiyiniz dildə düşünməyə çalışın: Məsələn bir avtobusda gedərkən hara getdiyinizi, harada olduğunuzu, özünüzə o dildə təsvir edin. Beləliklə, heç bir şey söyləmədən dil tətbiq etmiş olursunuz.

16- Nəhayət, dil öyrənərkən əylənin: Öyrəndiyiniz cümlə və deyimlərlə fərqli cümlələr qurun. Sonra gündəlik söhbətdə qurduğunuz cümləni sınayın, ondan düzgün istifadə edə bildiyinizə baxın. Deyirlər ki, həyat təcrübədən ibarətdir, xarici dil öyrənmək də məhz belədir...

esma 41
    İştirakçı

Dostlar, alman dilini öyrənməyin ilk addımlarını sizdən dəyərli üzvlərdən oxuyun.
    Birincisi, alman öyrənmək üçün necə başladı?

Alman dilini öyrənmək üçün uşaq bağçasında başladım.  :)
    Ehhh almancam belə pis deyil.

Beləliklə?

Şərhlərinizi gözləyirik. 
    İndi təşəkkür edirik.  ;)

lengur
    İştirakçı

1- Səhv edin(!): Öyrəndiyiniz dildə bacardığınız qədər səhv edin...  İnsanlar nə demək istədiyini başa düşsünlər Səhv başa düşməyinizin fərqi yoxdur, heç olmasa əvvəlcə….

Burada olan problem təəssüf ki, insanlar mənim dediklərimi anlamırlar, çığına baxırlar. ;D

14- Səhvlərinizdən dərs almağa çalışın: Səhv etməkdən qorxmayın, hər kəs səhv edə bilər. Əgər sual versəniz, xarici dil öyrənməkdə səhvlərinizi üstünlüyə çevirə bilərsiniz. İstifadə etdiyiniz cümləni deməyin başqa yolu varmı?

Oooo Mən çox səhvlər edirəm ki, əgər mən günah etmişəmsə, yalan danışmağı qurmaq üçün müəyyən cəhənnəm olardı.

16- Nəhayət, dil öyrənərkən əylənin: Öyrəndiyiniz cümlə və deyimlərlə fərqli cümlələr qurun. Sonra gündəlik söhbətdə qurduğunuz cümləni sınayın, ondan düzgün istifadə edə bildiyinizə baxın. Deyirlər ki, həyat təcrübədən ibarətdir, xarici dil öyrənmək də məhz belədir...

Valla əylənməyə çalışır, amma ilk 2 civcivində yaşadığım problemlər əyləncədən daha çox sinir bozucu olur.

İlk olaraq Alman Mədəniyyət Mərkəzindəki kurslara qatılaraq başladım amma sonra uzun müddət ara verdim.şimdi isə təhsil setlərindən, kitablardan və bu saytdan istifadə edərək öyrənməyə çalışıyorum.Fırsat tapdıqca qulaq vərdişi etmək üçün Alman kanallarını seyrediyorum.Fakat çox sürətli danışırlar çoxu dəfə bir şey anlamıram. :)

esma 41
    İştirakçı

1- Səhv edin(!): Öyrəndiyiniz dildə bacardığınız qədər səhv edin...  İnsanlar nə demək istədiyini başa düşsünlər Səhv başa düşməyinizin fərqi yoxdur, heç olmasa əvvəlcə….

Burada olan problem təəssüf ki, insanlar mənim dediklərimi anlamırlar, çığına baxırlar. ;D

Oooo Mən çox səhvlər edirəm ki, əgər mən günah etmişəmsə, yalan danışmağı qurmaq üçün müəyyən cəhənnəm olardı.

Valla əylənməyə çalışır, amma ilk 2 civcivində yaşadığım problemlər əyləncədən daha çox sinir bozucu olur.

İlk olaraq Alman Mədəniyyət Mərkəzindəki kurslara qatılaraq başladım amma sonra uzun müddət ara verdim.şimdi isə təhsil setlərindən, kitablardan və bu saytdan istifadə edərək öyrənməyə çalışıyorum.Fırsat tapdıqca qulaq vərdişi etmək üçün Alman kanallarını seyrediyorum.Fakat çox sürətli danışırlar çoxu dəfə bir şey anlamıram. :)

Bu əzmkar olduğunuz müddətdə Lengur  :) Əminəm ki, ana diliniz kimi Alman dili danışa bilərsiniz.  :)

Mädchen
    İştirakçı

hər gün dərsdə işlədiyimiz mövzunun alıştırmasını evə verdi müəllim belə belə ilerledi..tekrar edə ede..ayrıca oxu hocamızda davamlı çevirim yaptırıyordu..ilerlememin səbəbinin bunlar olduğunu düşünürəm

Mädchen
    İştirakçı

ya da mənim problemim bir az ifadə olundu, eləcə də bir az nazik olduğuna görə bu olduqca uyğun deyil: S

lengur
    İştirakçı

Bu əzmkar olduğunuz müddətdə Lengur  :) Əminəm ki, ana diliniz kimi Alman dili danışa bilərsiniz.  :)[/ b]

İnşallah.Fransız Yazıçısı Balzacməşhur bir sözün var idi;"Elmin ağası olmaq üçün işin xidmətçisi olmaq lazımdır." deyə.
    Və də Napoleon 'un "Mümkün olmayan söz yalnız axmaqların lüğətlərində olur." sözü. Haahhh, budur mən dedim. :) Çox fransız olsa da  ;D

esma 41
    İştirakçı

Bu əzmkar olduğunuz müddətdə Lengur  :) Əminəm ki, ana diliniz kimi Alman dili danışa bilərsiniz.  :)[/ b]

İnşAllah.French Müəllif Balzacməşhur bir sözün var idi;"Elmin ağası olmaq üçün işin xidmətçisi olmaq lazımdır." deyə.
    Və də Napoleon 'un "Mümkün olmayan söz yalnız axmaqların lüğətlərində olur." sözü. Haahhh, budur mən dedim. :) Çox fransız olsa da  ;D

Məsələn, Konfuzius deyir: Heç bir şey bilmədiyimi dəqiq bilmirəm. ” ;D

Arksilaonun dedikləri:  ;D “Mənim məlumatım var? Mən bilmirəm."

Sokrat deyirmi?  :)  "Heç bir şey bilmədiyimdən başqa bir şey bilmirəm."

Mark Twain nə dedi:  ;D  “Təhsil hər şeydir. şaftalı bir zamanlar acı bir badam idi;
    Gül kələmi kollec təhsilli bir kələmdən başqa bir şey deyil. " ;D

Benjamin Disraeli: "Ümumiyyətlə, həyatda ən uğurlu insan ən yaxşı biliyə sahibdir."

“Bir şey dəqiqdir. Bir şeyin həqiqətinə şübhə etmək.

Şübhəsiz düşünməkdir.

Düşünmək üçün var.

Bəli, sonra da var olduğumu şübhə edirəm.

Mən düşünürəm.

Birincisi, bu yaxşı bilikdir.

İndi bütün digər məlumatları bu məlumatlardan çıxara bilərəm. "

Rene Descartes

"Heç bir şey bilmədiyimi dəqiq bilmirəm."
    ;D (ağızın necə açıldığı)

Arksilaos

Sitatlarım Fransız deyil, daha çox beynəlxalqdır.  ;D yəni beynəlxalq  :)

esma 41
    İştirakçı

yeniləmə

SEDAT08
    İştirakçı

Mən ilk dəfə Almaniyaya gəldiyimdən bəri, hər şeyi dünən bilmədən, utanmağı öyrənməmişəm. Gündə 2 söz lüğəti öyrənirəm və görmədiyim bir çox sözləri öyrəndim. Bir qəzet oxuyuram, TV izləyirəm, bir müddət oxumaq istəyirəm.

ThePrivate
    İştirakçı

İnşAllah.French Müəllif Balzacməşhur bir sözün var idi;"Elmin ağası olmaq üçün işin xidmətçisi olmaq lazımdır." deyə.

Yolda bir az fransızsınız :)

serakanu
    İştirakçı

mrb dostlar,
    Almaniyaya 17 gün əvvəl gəlmişəm və kursum hələ başlamamışdı, amma ətrafımdakı insanlar bu qədər şeyi necə öyrəndiyimi soruşurlar və hətta belə deyəcəklərini düşünürəm :)
    Təəssüratlarıma əsaslanaraq ilk məsləhətim odur ki, etdiyiniz heç bir işdən "utanmayın".Çünki buradakı mühitin qavrayışı TR-dəki kimi deyil.Cümə, şənbə mütləq barlara gedin! Gedib insanlarla tanış olun, burada insanlar bir-birini tanımaqdan deyil, eyni yerdə olmaqdan ünsiyyət qururlar.Kinoya və ya qatar stansiyasına gedin və müşahidə edin, onsuz da ilk dövrlərdə vaxtınız çox olur. :) Üstəlik, bir az ingilis dilini bilsən, yaxşı olacaqsan, amma almanca danışmağa israr et. ikincisi, "o ölkəyə yerli olan sevgili əldə etmək" :) Bəxtim gətirir, bəlkə də ilk həftəsonunda bir qız yoldaşım var idi, buna görə günümüzdə çox problemli olsa da, vəziyyətindən razı qalan hər Alman qızı onu qaynaya bilməz. daha çox icip rahatlamağa çalışın :D Və bir not defteri qələmi hər yerdə vacibdir .. Mənim kimi yeni bir dilə və mədəniyyətə uyğunlaşmağa çalışan hər kəsə bütün rahatlığı arzulayıram. Kimsə almanca e-poçtla dostluq etmək istəyirsə, kaş ki, ac idim, qərarın bu qədər qısa müddətdə kəsildiyini deməyin, gəlin sağollaşaq.

ThePrivate
    İştirakçı

@Serakanu

Alman qızlarının çox türk olduqları üçün türklərə qarşı qərəzli olduqlarını düşünürdüm.

Sən belə bir şey hiss etdin?

Anonim
    Ziyaretçi

Salam,
    Alman dilini öyrənərkən yeni kəşf etdiyim hərtərəfli internet lüğətini məsləhət görürəm.

əsən qalmaq

mavili_mavis
    İştirakçı

Hörmətli Esmanın dediyi kimi, əlbətdə səhvlər olacaq, önəmli olan həqiqəti tapmaq, araşdırma aparmaqdır, həm də insanın öyrənmək əzmi olması vacibdir.Təbii ki, alman dilini öyrənməyə marağım olub. uşaqlıqdan.əslində bu mənim bəxtimdir.adətən sözbəsöz öyrənirəm.ağlıma nə gəlirsə alman dilini əzbərləyirəm,amma ixtisarla bağlı bəzi problemlərim var.necə həll edə bilərəm?mənə kömək edə bilərsən?

jurnal
    İştirakçı

Mənim yeganə problemim həyəcan keçirməyim və birisi ilə alman dilində danışarkən biraz xəcalət çəkməyimdir: xəcalət çəkmişəm: çox çətinlik çəkmirəm, amma danışarkən necə gələcəyimi bilmirəm ??? bir şəkil beynimə atıldı  :(

15 cavab göstərilir - 1-dən 15-ə qədər (cəmi 28)
  • Bu mövzuya cavab vermək üçün daxil olmalısınız.