Dərs 13: Artikelin istifadə sahələri

> Forumlar > Əsas Alman Dərsləri sıfırdan > Dərs 13: Artikelin istifadə sahələri

ALMANCAX FORUMLARINA XOŞ OLSUN. ALMANİYA VƏ ALMAN DİLİ HAQQINDA AXTARDIĞINIZ BÜTÜN MƏLUMATLARI FORUMLARIMIZDA TAPA BİLƏRSİNİZ.
    Lara
    Ziyaretçi

Ümumiyyətlə, bütün ümumi adlar alman dilindəki məqalələrlə birlikdə istifadə olunur, uyğun adlarda məqalə yoxdur.
    Bəzi hallarda, bu cür adların atribut olmadan istifadə edildiyini və ya xüsusi adların birlikdə istifadə edildiyini görə bilərsiniz.
    Bu bölmədə istisna hallarla əlaqədar bəzi məlumatlar verəcəyik.

Ümumiyyətlə Alman dilində ümumi adları olan məqalələr aşağıdakı hallarda istifadə edilə bilməz:

- Zümrüd Zənglərində yerləşdirilən reklamlarda, apellyasiya çağırışlarına, qəzetlərdə və ya digər yerlərdə,
    qəzet başlıqlarında və ya xəbər başlıqlarında, məqalənin növü, atalar sözləri və ifadələr
    Ümumiyyətlə, articel istifadə edilə bilməz.

aşağıdakı xüsusi adlar aşağıdakılarla birlikdə istifadə olunur:

-Bəzi ölkə adlarında (Aserbaidschan: Türkiyə, die Vereinigten Staaten: ABŞ, die Niederlande: Hollandiya, die Schweiz: İsveçrə)
    Adlar həmişə birlikdə istifadə olunur.
    Bununla yanaşı, xüsusi adlar, küçə adları, dağ, göl, dəniz, çay,
    adlar artikell ilə birlikdə istifadə edilə bilər.

Bəli, günah sinir və qəlbini qaranlıq edir və əmin-amanlıq qalır. Hər bir günahda küfr etmək üçün bir yol var. Bu günah qəti bir taleylə məhv olmasa, ürəyi kiçik bir mənəvi ilan deyil, bir canavar kimi yandırır. (Lemalar)
    sEyTaN21
    İştirakçı

Gördüyüm qədər
    Mən articellə daxil oldum və heç bir çətinliklə qarşılaşmadım
    Ümid edirəm ki, onunla qarşılaşmayacağam və dərhal başa düşəcəyəm.
    bu məlumatı birinə söyləyərkən bu çətin idi (dedim dedikdə)
    Bəziləri bəziləri bir az çox şişirdilər :)
    Əminəm ki, hər halda incidir
    və dərhal 14. Sınıfa gedirəm :)
    Cümlələrin tamamlanmasından sonra, cəzanın qurulmasına keçiddən sonra, şablonlarla söhbətdən sonra sözləri onlayn lüğətdən öyrənəcəyəm və sonra onları çap etdirəcəyəm
    sonra Alman öyrənmək almaq :) Daha çox yol görək

danke schön Lara

yazyagmuru001
    İştirakçı

həqiqətə baxarsanız, arikel hissəsi həqiqətən çox mürəkkəb solikenler deyirlər, burada biz indi rustik və gözəl hekayə tsk lara

sEyTaN21
    İştirakçı

Bəli, haqlısın.

danke schön

serhantuna
    İştirakçı

türkei oder der turkei? Ich glaube dass Sie nicht richtig sagen

NalanW
    İştirakçı

Die Türkei düz deyir, işlədəcəyiniz cümlə dativdirsə, o zaman der artikli alır...

aus der Aserbaidschan -Türkiyeyi

pinefresh
    İştirakçı

Ölkə adlarının əvvəllər bitərəf olduğu yazılmışdı, amma heç birində das istifadə edilmədiyi nümunələrdə? ???

yazyagmuru001
    İştirakçı

pinefresh biz Alman ən başından öyrənmələri baslayinca Alman dilində bəzi istisnalar olduğunu solemistik və bu vermiş olduğumuz die artikelli ulkeler istisna bi vəziyyət bu ölkələrin Artikel bu bilməniz üçün yazıldı digər ölkələrin Artikel həmişə das tamam umarim yardımçı olmuşam

MSA
    İştirakçı

çox məlumat üçün

Anonim
    Ziyaretçi

Mənim üçün çətin ola bilər, amma heç bir qaçış yoxdur :)

begummarmara
    İştirakçı

salam .. hal-hazırda götünüzdəki goethe ansamblındayam ... hər zaman sözlər, məqalələr və s. öyrənirik. türk sözləri ilə əlaqə qura bilmədiyim üçün çox vaxt havada qalıram: (nə edə bilərəm?) sözləri öyrənməliyəm ??????????

derwisch
    İştirakçı

salam .. hal-hazırda götünüzdəki goethe ansamblındayam ... hər zaman sözlər, məqalələr və s. öyrənirik. türk sözləri ilə əlaqə qura bilmədiyim üçün çox vaxt havada qalıram: (nə edə bilərəm?) sözləri öyrənməliyəm ??????????

salam,

Məncə, təkcə sözləri öyrənmək kifayət deyil. Məsələn, biz “nachdem, schule, ich, vater, zusammen, gehen, danach, essen, gehen” sözlərini öyrənsək də, bir çox başqa zəruri əməlləri etmədən nə güclü cümlə qura, nə də xarici dildə danışa bilərik.
    Dediyiniz kimi, öyrənilən bir çox məlumat havada qalır. Amma bunun səbəbi daha çox alman sözlərini bir-biri ilə əlaqələndirməməkdir. Məsələn, Post sözünü məqaləsi ilə öyrənmək belə çox kömək etmir; “poçt şöbəsinə, poçt şöbəsinə, poçt şöbəsinə, poçt şöbəsinə, poçt şöbəsinə” və s. Əgər bunları öyrənməsən, bunları necə deyə bilərsən...
    Yenə deyirəm…
    Alman dili çox yaxşı danışa bilmirəm. Ancaq bu mövzuda gizli fikirlərim var, araşdırmalarım var.
    Bir fikir mağaza tapa bilərsiniz.
    Encore...

LG
    derwsich

sevincan
    İştirakçı

Plusquamperfekt istifadə haqqında danışmaq olar?

tesekkurler

derwisch
    İştirakçı

Plusquamperfekt istifadə haqqında danışmaq olar?
    tesekkurler

Axtarış çubuğundan istifadə edərək bu problemi həll edə bilərsiniz... Amma mən hələ də sizin üçün bura linkləri əlavə edirəm...

https://www.almancax.com/forum/index.php?topic=1219.0
    https://www.almancax.com/forum/index.php?topic=1681.msg8842#msg8842

LG

sedayld
    İştirakçı

Şübhəsiz ki, çətin anlar yaşamağa başlayıram, amma... fcbarcelona20 Dediyi kimi qaçış yoxdur :D
    bizə kömək etməyə çalışan yoldaşlar çokkkkkkk Mən heyran qaldım
    sevgilerimleeeeeeeeeeeee

serhatkosovali
    İştirakçı

məni dostlarımı mənə kömək etmədi mənə nə gülmək etməyin

15 cavab göstərilir - 1-dən 15-ə qədər (cəmi 39)
  • Bu mövzuya cavab vermək üçün daxil olmalısınız.