Almaniyada Yaşayış, Limitsiz Yaşayış Hüququ və Alman Vətəndaşlığı..!!

ALMANCAX FORUMLARINA XOŞ OLSUN. ALMANİYA VƏ ALMAN DİLİ HAQQINDA AXTARDIĞINIZ BÜTÜN MƏLUMATLARI FORUMLARIMIZDA TAPA BİLƏRSİNİZ.
    Baybars
    İştirakçı

Bu mövzular fərqli mövzu başlıqları altında yazılır və zaman-zaman yox olur, onu toplamağa çalışdım və bu başlıq altında düzəltmək istədim, dostlar varsa, bundan faydalanacaqlar və imza bölümümə əlavə edəcəm.

Visum – Viza: Konsulluqlar tərəfindən maksimum 3 ay müddətinə verilən hüquqdur.

Aufenthaltserlaubnis – Yaşayış hüququ: Almaniyadakı Xaricilər İdarəsi tərəfindən verilmiş müvəqqəti yaşamaq hüququdur.

Unbefristet, Niderlassungserlaubnis – Limitsiz Sessiya: əvvəllər Unbefristet, indi Niderlassungserlaubnis kimi tanınır, məhdudiyyətsiz yaşayış hüququ

Deutsche Staatsangehörigkeit, hər hansı bir vəzifəni istəyənlər üçün Alman Vətəndaşlığı

İndi siz vizanızı ailə birləşməsi yolu ilə aldınız və Almaniyaya gəldiniz.Sizin etməli olduğunuz ilk şey, vaxtınız olsa belə, mümkün qədər tez xaricilər ofisinə gedib Residence – Aufenthaltserlaubnis üçün müraciət etməkdir.

..Həyat yoldaşınız Almaniya vətəndaşıdırsa, ilk olaraq 1 və ya 2 il, daha sonra uzatsanız, yenidən 1 və ya 2 illik yaşayış icazəsi alacaqsınız. Ümumilikdə 3 ili tamamladığınız zaman Limitsiz Viza – Niederlassungserlaubnis üçün müraciət etmək hüququnuz var. Bu Yaşayış Qanununun 28-ci maddəsinin 2-ci bəndi ilə müəyyən edilib.Aşağıdakı linki əlavə edirəm, istəyənlər ordan daxil olub almanca variantını oxuya bilər..

Link: https://www.juraforum.de/gesetze/aufenthg/28-familiennachzug-zu-deutschen

..həyat yoldaşınız Türkiyə vətəndaşıdırsa bu 1 ili tamamlayana qədər 2 və ya 5 il müddətinə şəhərə görə dəyişən iqamətgah hüququ alacaqsınız.5-ci ilin sonunda müraciət edə bilərsiniz. Limitsiz Viza - Niederlassungserlaubnis, əgər siz digər şərtlərə də cavab verirsinizsə, məsələn, 60 ay. Pensiya fonduna ödənişlər etmək, yəni işə qəbul olmaq kimi. Bu şərtlər 9-cu maddənin 2-ci bəndində sadalanan 9 Tərəf tərəfindən müəyyən edilir. Sessiya Qanununun digər şərtləri ilə keçiddən tanış ola bilərsiniz.

Link: https://www.juraforum.de/gesetze/aufenthg/9-niederlassungserlaubnis

– Təbii ki, həyat yoldaşınız alman və ya türk olsa belə, əsas şərtlərdən biri inteqrasiya kurslarına qatılmalı və limitsiz vizadan əvvəl uğur qazanmalısınız –

Almaniya vətəndaşlığına gələk:

Vətəndaşlıq hüququ ümumilikdə Vətəndaşlıq Qanununun 8, 9 və 10-cu maddələri ilə tənzimlənir. Buna görə, Maddə 8 ümumi hüquqları, Maddə 9 Alman həyat yoldaşı ilə evlənənlərin hüquqlarını və Maddə 10 qalan əcnəbilərin, yəni evli olmayan və ya bir şəkildə Almaniyada qalanların hüquqlarını tənzimləyir.

.. Buna görə, 8 və 9-cu maddələr alınanların hüquqlarını tənzimləyir. Bu məqalələr də birbaşa il ilə əlaqəli bir şey yazmır. Ancaq praktik olaraq bir Alman həyat yoldaşı ilə evləndiniz və 5-ci ilin sonunda Almaniyaya gəldiniz, digər şərtləri yerinə yetirirsinizsə Alman vətəndaşı olmaq üçün müraciət etmək hüququnuz var. Alman dilini bilmək, vətəndaşlıq imtahanında iştirak etmək, Almaniya haqqında əsas məlumatlara sahib olmaq, sosial yardım almamaq və digərləri kimi digər şərtlər .. Bu məqalələrdəki bağlantıları aşağıdakılara əlavə edirəm.

Maddə 8 Bağlantı: https://norm.bverwg.de/jur.php?rustag,8
    Maddə 9 Bağlantı: https://norm.bverwg.de/jur.php?rustag,9

Müddəti ilə əlaqədar müraciət bu linkdədir: https://www.duesseldorf.de/buergerinfo/33/03/31eb02.shtml

Maddə 10, Türk vatandaşları üçün Alman vətəndaşlığı alma hüququnu tənzimləyir. Buna görə, şərtlərdən biri Almaniyada 8 il qalmaq və yuxarıda evli bir həyat yoldaşı ilə evlənənlər tərəfindən yerinə yetirilən digər şərtləri yerinə yetirməkdir .. Bu qanuna aşağıdakı linki əlavə edirəm ..

Maddə 10 Bağlantı: https://norm.bverwg.de/jur.php?rustag,10

Əlavə olaraq bütün yaşayış qanunlarını bu linkdə tapa bilərsiniz:

https://www.jusline.de/Aufenthaltsgesetz_%28AufenthG%29_Langversion

Vətəndaşlıqla bağlı qanunlar da bu linkdədir:

https://www.gesetze-im-internet.de/rustag/BJNR005830913

tapa bilərsiniz.

Hər hansı bir sualınız varsa, buradan soruşa bilərsiniz. İnşallah mövzu istəyən dostlara kömək etdi ..

EL-AZERBAIJANI
    İştirakçı

əllərinizə xeyir-dua verin ..

Baybars
    İştirakçı

əllərinizə xeyir-dua verin ..

Təşəkkür edirəm, vəziyyətləri səhv bir şəkildə ifadə etməyəcəyimi ümid edirəm .. buna görə yaşların əlaqələrini verdim .. əlbəttə təsdiq üçün oradan yoxlamaq istəyənlər ..

tugce_doerjer
    İştirakçı

əlinizə çox gözəl baybarlar sağlığı. Yaxşı sualım hər ştat üçün eynidirmi? Çünki mənim yerimdə Almaniya vətəndaşı olmuş və 8 il burada yaşayan və 5 ildə vergi ödəməli olan biri var. qadın bunları etdikdən sonra Almaniya vətəndaşı oldu. qadın Vyetnamdan gəldi, türk yox. bəlkə onlara fərqli bir tətbiq?

fuk_18
    İştirakçı

Tuğçe, qərarı oxuduğum zaman düşünürəm ki, hər yerdə eyni olmalıdır, bir Alman vətəndaşı ilə evlənmiş birisi Almaniyada 3 il qalmalı və 2 il sonra bir Alman vətəndaşı ilə evlənməlidir, ümumilikdə 5 ildən sonra Alman vətəndaşı olma hüququ doğulur. https://www.duesseldorf.de/buergerinfo/33/03/31eb02.shtml  Dediklərimlə eyni sözləri söyləyir və 8 illik qayda Türkiyə vətəndaşları üçün keçərlidir.

Baybars
    İştirakçı

əlinizə çox gözəl baybarlar sağlığı. Yaxşı sualım hər ştat üçün eynidirmi? Çünki mənim yerimdə Almaniya vətəndaşı olmuş və 8 il burada yaşayan və 5 ildə vergi ödəməli olan biri var. qadın bunları etdikdən sonra Almaniya vətəndaşı oldu. qadın Vyetnamdan gəldi, türk yox. bəlkə onlara fərqli bir tətbiq?

Normalda, yuxarıda üfüqdə yazılmış vətəndaşlıq qanunlarında bütün əcnəbilər üçün eynidir .. Bu 5 illik vergi ödəmə məsələsi onsuz da vətəndaşlıq deyil, niederlassungserlaubnis-də gedir .. 8-9 maddələri Almanların vətəndaşlıq hüquqlarını tənzimləyir. Orada bu il də peşəsindən bəhs etmir. 8 illik tədbir də 10-cu məqalədə verilmişdir ..
    – İndi il keçməyincə alman həyat yoldaşı olanların vətəndaşlıq hüquqları necə fərqlənir?Praktikada fərq var.Bunu Düsseldorf bələdiyyəsindən misal çəkdim.Bələdiyyənin rəsmi səhifəsində 5 il qeyd olunub.

tugce_doerjer
    İştirakçı

Qərarda illər vermədiyi üçün hər yerdə fərqli ola bilər. Buradakı qadın mənə təxminən 8 il danışdı. və 5 illik vergi.

Ailənin yenidən birləşməsi üçün 3 illik viza aldım. Bu vaxt Almaniya vətəndaşının həyat yoldaşı üçün başqa yerlərdə dəyişir. Başqa cür başa düşmədim, getdim. Bir dövlət var.Bu dövlətdə hər kəsin başına görə düzəltdiyi bir nizam var. Heç kim heç kimə birmənalı cavab verə bilməz, çünki bir dövlətin qanunu acgöz vəziyyətdə olmur. : siyasət:

Baybars
    İştirakçı

Qərarda illər vermədiyi üçün hər yerdə fərqli ola bilər. Buradakı qadın mənə təxminən 8 il danışdı. və 5 illik vergi.

Ailənin yenidən birləşməsi üçün 3 illik viza aldım. Bu vaxt Almaniya vətəndaşının həyat yoldaşı üçün başqa yerlərdə dəyişir. Başqa cür başa düşmədim, getdim. Bir dövlət var.Bu dövlətdə hər kəsin başına görə düzəltdiyi bir nizam var. Heç kim heç kimə birmənalı cavab verə bilməz, çünki bir dövlətin qanunu acgöz vəziyyətdə olmur. : siyasət:

yox, bax, orada yoxdur, indi qanunlar əyalətdən fərqli deyil, yalnız kiçik şeylərdə fərq var, əyalətlərdə özlərini maraqlandıran fərqlər var .. çünki yaşayış hüquqları və vətəndaşlıq kimi şeylər bütün Almaniyanı maraqlandırır .. bu böyük şeylərdə heç bir hüquqi fərq yoxdur .. buna görə tək yaşayış qanunu yalnız bir vətəndaşlıq qanunu ..

Şübhəsiz ki, mənim qarşımda bir nümunə olduğunu deyirsən əlbətdə .. yalnız bu Alman həyat yoldaşı ilə evli olan şəxsin vətəndaşlıq hüquqları 2005-ci ildə yeni sərbəst buraxıldı .. Bəlkə də adını çəkdiyin şəxs əvvəlki dövrdə Alman vətəndaşlığına keçmiş, yeni qanuna görə, 10-cu məqalədə yazılan 8 illik sartaya tabe deyilsən .. Bu onsuz da 9-cu maddədə açıqca yazılıb, 9-cu maddədə 8-ci və 9-cu maddələrin tələblərini yerinə yetirən şəxsin Alman vətəndaşlığını qəbul etmək hüququ olduğu deyilir .. Düsseldorfdakı rəsmi saytın səhifəsində yazılıb və daha çox səhifədə yazılıb və mən onu seçdim ..

tugce_doerjer
    İştirakçı

hee təbii ki, o qadının çox yaşlı bir yaşı vardı, məncə vizanı 2005 -ci ildən əvvəl almışdı, bax, mən qadından soruşmamışam. sonra normaldır. Tamam :)

Baybars
    İştirakçı

hee təbii ki, o qadının çox yaşlı bir yaşı vardı, məncə vizanı 2005 -ci ildən əvvəl almışdı, bax, mən qadından soruşmamışam. sonra normaldır. Tamam :)

İndi bax bu Münhendən bir məqalə; İşə qəbul olanlar üçün açıq şəkildə yazılmış bir müddət verilir;

Die Ermessenseinbürgerung (§§ 8, 9 STAG)
    Die Ermessenseinbürgerung gilt üçün ən yaxşı seçim Ausländergruppen wie zB Ehegatten von
    Deutschen, anerkannte Flüchtlinge, ehemalige deutsche Staatsangehörige və s.
    erleichterten Voraussetzungen (= Kürzeren Aufenthaltszeiten) eingeburgert werden können.
    Für Ehegatten von Deutschen gilt in Regel eine Wartezeit von drei, for anerkannte
    Flüchtlinge von sechs Jahren. 
    https://www.auslaenderbeirat-muenchen.de/publi/staatsang.pdf

Dortmund, Bochum eyni şeyi həmin yerlərin səhifələrində deyir.

tugce_doerjer
    İştirakçı

Mən başa düşürəm. hər halda, daha neçə ilimiz var, o vaxta qədər bu işlərə baxmaq 50 dəfə daha dəyərli olacaq: haha:

Baybars
    İştirakçı

Mən başa düşürəm. hər halda, daha neçə ilimiz var, o vaxta qədər bu işlərə baxmaq 50 dəfə daha dəyərli olacaq: haha:

`

Alman vətəndaşlığına getmək niyyətiniz varmı?

EL-AZERBAIJANI
    İştirakçı

Hesab edirəm ki, Alman vətəndaşlığı əvvəlki kimi cazibədar deyil.
    -Ən önəmli məsələ odur ki, bir iş növü olan adam Almaniya vətəndaşı olanda SSK-Bağkur sertifikatları ölür.Yaxşı camaat Türkiyədə pensiya yaşına qəbirdə pensiya yaşı deyirdilər, heç bir təsəvvürləri yox idi. buradakı insanlar, qəbirdə belə yox, sümüyü quruyanda (Türkiyənin orta yaşı haqqında bir az məlumatı olan hər kəs mənimlə razılaşar! Almanlar kimi 85-90 yaşaya bilmərik...).
    65lik qadın üzün əks tərəfinə baxır - bizim 55-60-un beli ölüdür Mən öləcəkəm (ümumiləşdirmə)
    – 2. Türkiyədə mülk sahibi olmaq hüququ 8. Səhv etmirəmsə, 5 il əvvələ qədər xaricilər Türkiyədə mülk ala bilmirdilər, ev alqı-satqısı dayanmışdı - bəlkə yeni qanun qəbul olunub, bilmirəm bu barədə çox şey.
    -Bu dünyanın başqa tərəfi də var.İnsanlar doğulduğu yerdə dəfn olunmaq istəyirlər (ən azından mən).
    – 4 alman pasportum olsa belə, türk olduğum min kilometr uzaqdan bəlli olacaq pasporta ehtiyacım olmayacaq...
    –Qatarın gedişi heç də pis deyil.Nəsib olsa 50-60 yaşı olanda qatarda yay ömrünü keçirsək pis olmazdı.. Yenə gələk anasını satım dünya...
    bu mənim fikrimdir.

Baybars
    İştirakçı

Hesab edirəm ki, Alman vətəndaşlığı əvvəlki kimi cazibədar deyil.
    -Ən önəmli məsələ odur ki, bir iş növü olan adam Almaniya vətəndaşı olanda SSK-Bağkur sertifikatları ölür.Yaxşı camaat Türkiyədə pensiya yaşına qəbirdə pensiya yaşı deyirdilər, heç bir təsəvvürləri yox idi. buradakı insanlar, qəbirdə belə yox, sümüyü quruyanda (Türkiyənin orta yaşı haqqında bir az məlumatı olan hər kəs mənimlə razılaşar! Almanlar kimi 85-90 yaşaya bilmərik...).
    65lik qadın üzün əks tərəfinə baxır - bizim 55-60-un beli ölüdür Mən öləcəkəm (ümumiləşdirmə)
    – 2. Türkiyədə mülk sahibi olmaq hüququ 8. Səhv etmirəmsə, 5 il əvvələ qədər xaricilər Türkiyədə mülk ala bilmirdilər, ev alqı-satqısı dayanmışdı - bəlkə yeni qanun qəbul olunub, bilmirəm bu barədə çox şey.
    -Bu dünyanın başqa tərəfi də var.İnsanlar doğulduğu yerdə dəfn olunmaq istəyirlər (ən azından mən).
    – 4 alman pasportum olsa belə, türk olduğum min kilometr uzaqdan bəlli olacaq pasporta ehtiyacım olmayacaq...
    –Qatarın gedişi heç də pis deyil.Nəsib olsa 50-60 yaşı olanda qatarda yay ömrünü keçirsək pis olmazdı.. Yenə gələk anasını satım dünya...
    bu mənim fikrimdir.

– Bu SSK müddətlərinin başa çatması müəyyəndirmi? Məsələn, bir qohumum, bir hüquqşünas mənə dedi ki, sən Almaniyada Türkiyədə işlədiyin vaxtları saya bilərsən.
    - Bu əcnəbilərin son vaxtlara qədər Türkiyədə mülk sahibi olmaq hüququ yox idi, dediyiniz kimi, amma Aİ-yə uyğunlaşma qanunları çərçivəsində bunu dəyişdilər.Şirkət vasitəsilə mülk sahibi olmalarına şərait yaratdılar.İndi gedirdilər. bunu da dəyişmək.Bilmirəm nə ediblər amma birbaşa şirkətə vasitəçilik etmədən mülk də əldə edə bilirlər.Təbii ki haqqı tanıyacaqlar.Dünyada Türkiyədə həftədə bir dəfə qanun dəyişir..

– Qeyd etdiyiniz kimi, bu dünyanın o biri tərəfi var, amma biz də bu baxımdan düşünməliyik, dünyada öz vətənində dəfn olunmayan çoxlu səhabələr, Akıncı məzarları var.. Mən hətta bir dəfə oxuyun ki, Avropanın göbəyində, hətta Almaniyanın ortasında da basqınçı məzarları var idi.. Təbii ki, biz nə səhabəyik, nə də Akıncı. :)

. Dediyiniz qərb şərtləri xaricində bunu da düşünürəm .. Almaniyada yaşayan türklər uzun müddət Almaniyada qalacaqlarsa, hamısı Alman vətəndaşı olmalıdır .. Rahatlığı və ya çətinliklərinə uyğun olaraq .. Bir səsvermə potensialı üçün bir lobbi yaratmaq .. Əlbətdə ki, Almaniyada bir dam altında toplaşırıq. Fəaliyyətlərimizi həyata keçirməyimiz nə qədər real olardı, ancaq Fransadakı ən az 500.000 erməninin Almaniyada Sarkozi üçün edə biləcəklərini 2 milyondan çox türkün etməsi üçün Alman parlamenti olmalıdır .. Bu, Səsvermə Potensialı olmağın ilk yolu.

Əlbətdə aramızda sağ və sol var. Ələvi sünni, dindar deyil. birlik ya da deyil .. bunun bölündüğümüzdə bir çox öz qısqanclığımızın kütləvi hərəkat ic-də, asmamizə ehtiyac duyan ən böyük problemlərdən biri kimi .. ən azından burada olduğu kimi Türkiyənin və millətin mənfəət axtarışında lobbiçilik maraqlarının içəridə olmasına baxmayaraq. bu gün bir araşdırma edilsə. Türkiyə Avropa Birliyinə girəcəkmi .. Türkiyənin istiqamətinə girə bilməyəcəyəmsə Avropadakı səsləri istifadə edəcəyəm.

fuk_18
    İştirakçı

abi basdan sona qədər haklisin ssk müddətlərinə gəlincə yeni bir duzenleme gəldi amma həyat icerigini tam olaraq bilmyiorum və orasini dusunmuyorum onsuz da mənim yasim 23 türkiyede islenmis sığorta yoxdur tək gun belə mükafat vermədim yəni universite həyat olduğu üçün SIGORTALI is olmadi heç bir zaman məktəbdən məzun oldukdan sonra onsuz da direk almanya yerləşdilər indi bunu soruşuram mən niyə Alman vətəndaşlığına gecmeyim.avantajlarim daha çox həm səs haqqı hemde kabullendirme hakkim birde yabanci rəftarı görməmək bunu yaşyan cok oluyor.su bolqarıstan sərhəd qapısında gözlədilən cok türk vətəndaşı insan daha sonra almanvatadnasligina keçdiyini bilirəm bu zulum yuzunden.Türkiyede mal əldə etmə haqqına gəlincə onsuz da bizim hamımızın əvvəldən türk vətəndaşlığı olduğu üçün mavi kart tətbiqi deyə bir sistem var hamımız artıq az çox bilirik, nə isə yaradigini nasil kullanilamsi gerektiğne və mavi Kartda da çıxan yeni qanunlar var onlarda qüvvəyə minməsi türkiyede səs istifadə etmə ha iricinde bütün əməliyyatları gerceklestirebilcekler mal alma mülk alma kimi uygulamların onsuz da mavi kartla yapiliyor..bu qanun genisletilince dahada aktiv olmalıdır və alternativ olaraq türk əsilli alman vətəndaşlarına sunulcak bende senin kanatindeyim hər Türk vətəndaşı Alman vətəndaşlığına gecmeli..ve 60 70 yasinda turkiye Doncem olsaq belə onsuz da gələnlərin çoxu onu dusnuyordur nedne yaşamayaq turkiyede turkiyede ALANYADA yasayan kac min alman var onlar turk vətəndaşımız məncə alman vətəndaşlığı üstünlük hər yöndən bizlərə ..

– Bu SSK müddətlərinin başa çatması müəyyəndirmi? Məsələn, bir qohumum, bir hüquqşünas mənə dedi ki, sən Almaniyada Türkiyədə işlədiyin vaxtları saya bilərsən, buna əsaslanaraq dövrləri öldürdükləri dəqiqdirmi?
    - Bu əcnəbilərin son vaxtlara qədər Türkiyədə mülk sahibi olmaq hüququ yox idi, dediyiniz kimi, amma Aİ-yə uyğunlaşma qanunları çərçivəsində bunu dəyişdilər.. Onlara şirkət vasitəsilə mülk sahibi olmalarına şərait yaratdılar. bunu da dəyişəcəklər.Bilmirəm nə ediblər amma birbaşa şirkətə vasitəçilik etmədən də mülk əldə edə bilirlər.Təbii ki haqqı tanıyacaqlar.Dünyada Türkiyədə həftədə bir dəfə qanun dəyişir..

– Qeyd etdiyiniz kimi, bu dünyanın o biri tərəfi var, amma biz də bu baxımdan düşünməliyik, dünyada öz vətənində dəfn olunmayan çoxlu səhabələr, Akıncı məzarları var.. Mən hətta oxuyun ki, Avropanın göbəyində, hətta Almaniyanın ortasında belə basqınçı məzarları var.. Təbii ki, biz nə səhabəyik, nə də Akıncı. :)

. Dediyiniz qərb şərtləri xaricində bunu da düşünürəm: Almaniyada yaşayan türklər uzun müddət Almaniyada qalacaqlarsa, hamısı Alman vətəndaşı olmalıdır .. Rahatlığı və ya çətinliklərinə uyğun olaraq .. Lobbi yaratmaq Səsvermə potensialı üçün .. əlbətdə damımız Almaniyada toplanaraq lobbi fəaliyyətini həyata keçirməyimiz real olardı, ancaq Fransadakı ən az 500.000 erməninin Almaniyada yaşayan 2 milyondan çox türkün sarkoziya üçün edə biləcəklərini etməsi lazımdır. ..

Əlbətdə aramızda sağ və sol var. Ələvi sünni, dindar deyil. birlik ya da deyil .. bunun bölündüğümüzdə bir çox öz qısqanclığımızın kütləvi hərəkat ic-də, asmamizə ehtiyac duyan ən böyük problemlərdən biri kimi .. ən azından burada olduğu kimi Türkiyənin və millətin mənfəət axtarışında lobbiçilik maraqlarının içəridə olmasına baxmayaraq. bu gün bir araşdırma edilsə. Türkiyə Avropa Birliyinə girəcəkmi .. Türkiyənin istiqamətinə girə bilməyəcəyəmsə Avropadakı səsləri istifadə edəcəyəm.

EL-AZERBAIJANI
    İştirakçı

Mənə cavab verin

– Mənim TR-də təxminən 3500 günlük sığortam və əlavə olaraq hərbi xidmətim var!Almaniya vətəndaşı olanda bunlar yox olur.Ancaq TR-dən təqaüdə çıxmaq istəyəndə Almaniyadakı işim əlavə olunur.Təqaüd yaşı TR-də çox uyğundur.Mənim kimi dedi ki, Almaniyada orta ömür uzunluğu kişilər üçün 77%, qadınlar üçün 82%, TR-də qadınlar üçün 60%. Bu, 65-80% ətrafında dəyişir. 90-XNUMX% görəcəyimə inanmayın...
    -İkili vətəndaşlıq qanunu biz türklər üçün (hazırda 18-23 yaş) digər Aİ ölkələrinin vətəndaşlarına tətbiq edildiyi kimi qeyri-məhdudlaşdıqda mən də vətəndaş olacam.Lazım olsa Bolqarıstan sərhədində 10 saat gözləyəcəm. türklüyümdən ötrü keçməyəcək...Vətəndaşlığın həddi yoxdur.10 il 15 illə ölçülə bilməz.Onsuz da belədir.Olmur.Qəribədir ki,bu məsələdə adı Mclister olan siyasətçi maraqlıdır, baxmayaraq ki. ikili vətəndaşdır, ikili vətəndaşlıq məsələsinə mənfi münasibət bəsləyir, amma qaymağı yeyir...
    –Dediyiniz kimi nə yoldaş, nə də basqınçı deyiləm, mümkünsə məzarım Türkiyədə olmalıdır (həyat yoldaşım alman olsa belə deyirəm!!!)
    -Etdiyimiz ən yaxşı şey heç bir şeyi başladığımız kimi bitirə bilməməyimizdir!Bizim bir çox layihələrimiz var,amma sonu yoxdur.Buna görə lobbiçilik anlayışı çox uzundur.Buyurun,Türk Partiyası ən son Bremendə quruldu. il, keçən ay XDİ-yə keçdi, sədri və müavini... Hansı siyasətdən danışırıq...
    -Heç kim inciməsin, amma bu kürd vətəndaşların aramızda problemi olduğu müddətcə mübarizəmiz bitməyəcək (təəssüf ki, eyni bayraq altında yaşayan qarnını doya bilməyənlər də var... Nəysə, bu başqa müzakirə mövzusudur, xahiş edirəm edin. bu məsələyə şərh verməyin, əks halda məsələ qarışacaq.
    -Ufuk,mən özüm Alanyada 15-16 il yaşamışam.Mənim yaşayış binasında sağ qonşum məsələn alman idi.Ona görə deyirəm 50 yaşım olanda mən də qaçacam :-) Təbii ki. , əvvəlcə aldığım evin borcunu ödəməliyəm. :-)

15 cavab göstərilir - 1-dən 15-ə qədər (cəmi 41)
  • Bu mövzuya cavab vermək üçün daxil olmalısınız.